کدام ائتلاف پیروز انتخابات مجلس دوازدهم است؟

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

رصد خبر | پرونده دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، با اعلام نتایج ۴۵ کرسی باقیمانده در ۱۵ استان بسته شد.

به دلیل انشقاق در جریان اصولگرا، انتخابات این دوره مجلس کمی پیچیده شد و چندین و چند لیست اصلی و فرعی ایجاد شد تا کرسی‌های مجلس به شکلی بین تمام جریانات تقسیم شود.

بیشترین کرسی مجلس دوازدهم، در انحصار کاندیداهای اختصاصی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) با ۵۸ کرسی است. پس از شانا، اصلاح‌طلبان با کسب ۴۰کرسی قرار دارند. ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (امنا) با ۱۶ کاندیدای اختصاصی در جایگاه سوم و جبهه موسوم به «صبح ایران» نیز با ۱۱ کاندیداهای اختصاصی در جایگاه بعدی قرار دارد.

کمترین کاندیدای اختصاصی راه‌یافته به مجلس دوازدهم متعلق به شورای وحدت نیروهای انقلاب اسلامی با ۴ کاندیداست. البته در دور دوم انتخابات، کاندیداهای اختصاصی جبهه صبح ایران ناکام ماندند و در هیچ حوزه‌ای پیروز رقابت‌ها نشدند.

سایر راه‌یافتگان مجلس دوازدهم، مستقلان یا کسانی هستند که نام‌شان حداقل در دو لیست انتخاباتی مجزا درج شده بود. با این وضعیت کمی سخت می‌توان درباره ترکیب هیات‌رئیسه مجلس دوازدهم سخن گفت.

۸ کرسی اختصاصی شانا

در دور اول انتخابات مجلس در تهران از میان ۱۴ نامزد منتخب مجلس، نزدیک به ۵ نماینده منتخب اختصاصی لیست شانا بودند. ۶ نماینده منتخب دیگر با لیست امنا و جبهه صبح ایران مشترک بودند. تقریبا هیچ یک از نامزدهای اختصاصی جبهه صبح ایران به مجلس راه پیدا نکردند.

این اتفاق در دور دوم انتخابات هم مجدد اتفاق افتاد اکثر نامزدهای لیست جبهه صبح ایران و امنا با یکدیگر مشترک بودند و در این میان شورای وحدت هم از نامزدهای مشترک بعضی لیست‌ها هم حمایت کرده است.

بر این اساس در دور دوم انتخابات مجلس در تهران سه نامزد اختصاصی شانا، پنج نامزد مشترک صبح ایران، امنا و شورای وحدت به بهارستان رفتند، از این میان هیچ کدام از نامزدهای اختصاصی جبهه صبح ایران نتوانستند رای بیاورند. بر این اساس هشت نامزد اختصاصی شانا به بهارستان رفتند، ۹ نامزد مشترک جبهه صبح و امنا، ۶ نامزد هم مشترکا از لیست شورای وحدت، امنا و صبح ایران صاحب کرسی‌های مجلس دوازدهم شدند.

گرایش دور اول دور دوم جمع
اختصاصی شانا ۴۴ ۱۴ ۵۸
اختصاصی امنا ۱۵ ۱ ۱۶
اختصاصی صبح ایران ۱۱ ۱ ۱۲
شورای وحدت ۴ ۰ ۴
مشترک در ۳ لیست اصولگرایان ۸ ۰ ۸
مشترک امنا و صبح ایران ۱۲ ۳ ۱۵
مشترک شانا و امنا ۳۲ ۱ ۳۳
مشترک شانا و صبح ایران ۶ ۱ ۷
مشترک صبح ایران و شورای وحدت ۱ ۰ ۱
مشترک صبح ایران، شورای وحدت ، امنا ۰ ۵ ۵
مشترک شورای وحدت و امنا ۰ ۲ ۲
مستقل ۶۴ ۱۳ ۷۷
اصلاح‌طلبان ۳۷ ۳ ۴۰
اقلیت‌های دینی ۰ ۵ ۵
مشترک شورای وحدت و شانا ۰ ۱ ۱

 

https://rasadkhabar.ir/Zoxa3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

وزیر خارجه انگلیس از بی‌بی‌سی خواست حماس را سازمان تروریستی بخواند

ی اردیبهشت ۲۳ , ۱۴۰۳
رصد خبر | وزیر امور خارجه انگلیس از بی‌بی‌سی خواست که از این پس در خبرها و گزارش‌ها گروه حماس را «سازمان تروریستی» بخواند. خبرهای مرتبط:نویسندگان سند انتخاباتی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب… ۱ شهریور, ۱۴۰۲ حداد عادل: مجلس دوازدهم باید انقلابی‌‌تر از یازدهم باشد ۲۲ تیر, ۱۴۰۲ انتخابات مجلس دوازدهم […]