هیاتی پارلمانی برای پیگیری حقآبه هیرمند به افغانستان سفر می‌کند

۲۸ خرداد ۱۴۰۲

رصد خبر | نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی گفت که به زودی هیات پارلمانی برای پیگیری حقآبه هیرمند به افغانستان سفر می‌کند.

محمد سرگزی به ایسنا گفت: صحبتی با وزیر خارجه‌ برای سفر هیات پارلمانی به افغانستان برای پیگیری بحث حقآبه هیرمند شده که ان شاءالله این سفر به زودی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: هیات پارلمانی متشکل از نمایندگان استان سیستان و بلوچستان و گروه دوستی پارلمانی ایران ‌افغانستان خواهند بود؛ سفری که به دنبال تنش های اخیر با افغانستان پیش بینی شده تا موضوع حقآبه هیرمند پیگیری شود.

این عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان درباره بازدید هیات کارشناسان ایران از سد کجکی گفت: طبق ماده ۵ پروتکل ضمیمه ۱ معاهده ۱۳۵۱ ، درصورتی که طرف افغانستانی اعلام کند سال آبی نرمال نیست، باید اطلاعات حجم آورد رودخانه هیرمند را به طرف ایرانی بدهد. طرف ایرانی می تواند درخواست بازدیدی از ایستگاه دهراوود جهت بررسی میزان آورده رودخانه هیرمند داشته باشد و طرف افغانستانی نیز باید شرایط بازدید را فراهم کند.

بیشتر بخوانید
کاظمی قمی: طالبان راستی‌آزمایی کم‌آبی توسط متخصصان ایرانی را پذیرفت

سرگزی توضیح داد: ایستگاه آب‌سنجی دهراوود بالا دست سد کجکی است که میزان آب وارد شده به رود هیرمند را محاسبه می کند؛ این محاسبه نشان می دهد که امسال سال پرآب یا کم آبی بوده است.

وی‌ادامه داد: قرار است کارشناسان از ایستگاه دهراوود و سد کجکی بازدید داشته تا مشخص شود میزان ذخیره سد کجکی چقدر است؛ گزارش این بازدید و بررسی ها نیر به مجلس ارائه خواهد شد.

https://rasadkhabar.ir/7oXs9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

رهبر انقلاب: ایران می‌تواند ازبکستان را به راحتی به آب‌های آزاد متصل کند

ی خرداد ۲۸ , ۱۴۰۲
رصد خبر | شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان یکشنبه ۲۸ خرداد در راس یک هیات بلندپایه به ایران آمد. این نخستین سفر رئیس دولت ازبکستان به تهران در ۲۰ سال اخیر بود. خبرهای مرتبط:طالبان: به معاهده هیرمند پایبندیم ۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۲ پاسخ وزیر امور خارجه به بیانیه طالبان ۲۹ اردیبهشت, […]