اقدام نادر دبیرکل سازمان ملل و خشم اسرائیل

۱۶ آذر ۱۴۰۲

رصد خبر | آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در اقدامی نادر ، ماده ۹۹ منشور ملل را فعال کرد تا این نهاد را برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه تحت فشار قرار دهد. این اقدام خشم مقام‌های رژیم صهیونیستی را به دنبال داشت.

ماده ۹۹ در تاریخ سازمان ملل تنها ۹ بار استفاده شده و به دبیرکل اجازه می‌دهد در مواردی که احساس می‌کند «امنیت و صلح جهان» در خطر است اعضای شورای امنیت را به جلسه‌ای فوری دعوت کند تا اقدامی اضطرارى انجام دهند.

گوترش در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «با در نظر گرفتن خطر از کار افتادن سیستم‌های امدادرسانی انسان‌دوستانه در غزه، من از شورای امنیت می‌خواهم که مانع از وقوع یک فاجعه انسانی شود و استدعا می‌کنم یک آتش‌بس انسان‌دوستانه فوری اعلام کند».

او به رئیس فعلی شورای امنیت نوشته که اوضاع در غزه به سرعت رو به وخامت است و امکان دارد که عواقب چنین وضعیتی برای فلسطینیان و امنیت منطقه غیرقابل جبران شود.

این اقدام، خشم الی کوهن وزیر خارجه رژیم صهیونیستی را برانگیخت.

کوهن گفت که دبیر کلی گوترش در سازمان ملل خطری برای صلح جهانی است.

وزیر خارجه اسراییل درخواست گوترش برای فعال‌سازی ماده ۹۹ سازمان ملل را “حمایت از حماس” دانست.

گیلعاد اردان نماینده اسرائیل در سازمان ملل هم در واکنش به این اقدذم گفت که گوترش به سطح جدید ی از زوال اخلاقی رسیده است.آردان در شبکه اجتماعی ایکس نشت که دبیرکل سازمان ملل تصمیم گرفته است این «بند نادر را فقط زمانی فعال کند که به وی اجازه دهد بر اسرائیل فشار بیاورد.»

https://rasadkhabar.ir/se6jO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

رئیسی: تحولات فلسطین از محورهای رایزنی‌ها در مسکو خواهد بود

پ آذر ۱۶ , ۱۴۰۲
رصد خبر | رئیس جمهور رایزنی درباره گسترش روابط و همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و دانش‌بنیان میان ایران و روسیه را از جمله برنامه‌ها و اهداف سفر خود به روسیه برشمرد و گفت: گفتگو درباره لزوم توقف فوری حملات به غزه، رفع محاصره و کمک‌رسانی و رسیدن مردم فلسطین […]