بیانیه وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به موضع هیات حاکمه افغانستان
نقض صریح معاهده هیرمند را نمی‌توان با بیانیه سیاسی توجیه کرد

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

رصد خبر | وزارت امور خارجه بیانیه روز گذشته هیات حاکمه افغانستان درباره حقآبه هیرمند را «غیرحقوقی و غیرقابل قبول» دانست و تاکید کرد اقدامات کابل ، نقض صریح مواد ۳، ۵ و ۶ معاهده هیرمند است و نمی توان با صدور بیانیه های سیاسی آن را توجیه کرد.

در این بیانیه که جمعه منتشر شد، آمده است: در روز گذشته شاهد صدور بیانیه ای از سوی هیات حاکمه افغانستان بودیم. اعلامیه مورخ ۲۸ اردیبهشت۱۴۰۲ طرف افغانستانی درباره حقابه هیرمند حاوی مطالب متناقض و نادرست بوده و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آنرا قویا رد می‌ کند.

وزارت امور خارجه تاکید کرد: ‌معاهده بین ایران و افغانستان راجع به آب رود هیرمند مورخ ۲۲ اسفند۱۳۵۱ بطور صریح و بدون هیچ ابهامی، حقابه طرف ایرانی از رودخانه هیرمند را تعیین کرده است. این حقابه، حقی قانونی، عینی و معین است و افغانستان متعهد است حقابه مزبور را تامین نماید و بر اساس ماده ۵ معاهده اقدامی نکند که ایران از حقابه خود بعضا یا کلا محروم شود.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه “حاکمان افغانستان در یکسال و نیم گذشته، اگرچه بارها بر پایبندی به تعهدات خود طبق معاهده تاکید کرده اند، اما در عمل، تعهدات ناشی از معاهده را اجرا نکرده و در رهاسازی و تامین حقابه ایران، همکاری لازم را به عمل نیاورده و حقابه قانونی ایران را تحویل نداده اند”.

بیشتر بخوانید
حقآبه هیرمند لحن کلام مقام‌های ایران را تغییر داد

وزارت امور خارجه در این بیانیه تصریح کرد: اظهارات متعدد برای عدم تحویل حقابه قانونی جمهوری اسلامی ایران از جمله طرح موضوع خشکسالی و کم شدن آب در هیرمند، مستلزم بررسیهای کارشناسی، وفق مفاد معاهده بوده و تاکنون توسط کارشناسان جمهوری اسلامی ایران راستی آزمایی نشده است، لذا اتخاذ چنین مواضعی، غیرحقوقی و غیرقابل قبول است.

در بیانیه وزارت امور خارجه تاکید شده است: تا زمانی که به کارشناسان جمهوری اسلامی ایران اجازه داده نشود که طبق معاهده هیرمند بخصوص ماده ۵ پروتکل شماره یک آن معاهده، از مسیر و بالادست هیرمند بازدید کنند، هرگونه اظهار نظر در خصوص کاهش آب هیرمند پذیرفته نیست.

بیشتر بخوانید
واکنش طالبان به اخطار رئیسی درباره حقآبه هیرمند

بر اساس این بیانیه، جمهوری اسلامی ایران همواره بر همکاریهای فنی و مطالعاتی از طریق کمیساران آب دو طرف تاکید نموده و خواستار بررسی دقیق وضعیت آب هیرمند و تامین حقابه طرف ایرانی وفق معاهده بوده است.

وزارت امور خارجه افزود : تداوم آبگیری بند انحرافی کمالخان و انحراف مسیر طبیعی رودخانه هیرمند و بر هم زدن شرایط رودخانه و همچنین عدم همکاری مقامات افغانستان در تعیین محل های تحویل حقابه و نصب سامانه های فنی مربوط به سنجش میزان آب، نقض صریح مواد ۳، ۵ و ۶ معاهده هیرمند بوده و نمی توان با صدور بیانیه های سیاسی، توجیهی برای آن یافت.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است: جمهوری اسلامی ایران با حسن نیت و در پرتو اصل حسن همجواری درطول یکسال و نیم گذشته درباره موضوعات مختلف در روابط بین دو کشور ازجمله درباره اجرای معاهده هیرمند و تامین حقابه با مقامات افغانستان مذاکره و گفتگو کرده است. مذاکرات و گفتگوها تاکنون در فضای دوستانه و با پایبندی به اصل حسن همجواری مطرح و پیگیری و تلاش شده تا همه موضوعات از جمله مساله حقابه بر مبنای شرایط و منافع طرفین حل و فصل گردد.

بیشتر بخوانید
پاسخ وزیر امور خارجه به بیانیه طالبان

وزارت امور خارجه در این بیانیه تاکید کرد: اظهارات و مواضع مقامات جمهوری اسلامی ایران درباره حقابه هیرمند، کاملا قانونی و بر مبنای معاهده هیرمند و شرایط حاکم بر رودخانه و مبتنی بر اظهارنظرهای کارشناسی و فنی مطرح شده و همواره معطوف به احترام به اصل حسن همجواری و رعایت حقوق همسایگی بوده است.

دستگاه دیپلماسی ایران تصریح کرد: عدم اجرای معاهده و عدم تامین حقابه هیرمند از سوی افغانستان و صدور بیانیه های سیاسی بدون اقدام عملی، به هیچ وجه قابل قبول نیست و جمهوری اسلامی ایران حقوق خود را برای اتخاذ تدابیر لازم محفوظ دانسته و بر مسئولیت کامل افغانستان در این خصوص تاکید دارد.

https://rasadkhabar.ir/4C3KE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

رضا حداد کارگردان تئاتر درگذشت

ج اردیبهشت ۲۹ , ۱۴۰۲
رضا حداد کارگردان تئاتر و مدیر هنری روز جمعه – ۲۹ اردیبهشت – در ۵۴ سالگی درگذشت. خبرهای مرتبط:کاظمى قمى: طالبان به معاهده هیرمند پایبند است ۲۹ مرداد, ۱۴۰۲ طالبان: به معاهده هیرمند پایبندیم ۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۲ پاسخ وزیر امور خارجه به بیانیه طالبان ۲۹ اردیبهشت, ۱۴۰۲ وزیر انرژى طالبان؛ […]