موسویان: اسرائیل ذخائر گاز غزه را می‌خواهد

۲۵ آبان ۱۴۰۲

رصد خبر | حسین موسویان دیپلمات پیشین معتقد است که حمله همه‌جانبه اسرائیل به غزه بیش از هرچیز به طمع تل‌آویو نسبت به ذخائر گاز این منطقه مرتبط است.

معاون پیشین وزارت امور خارجه در یادداشتی که در میدل ایست آی منتشر شد، جزییات دیدگاه خود را تشریح کرده است که آن را می‌خوانید.

بعد از حمله ۷ اکتبر حماس که به کشته شدن حدود ۱۲۰۰ نفر و اسارت صدها اسرائیلی منجر شد، اسرائیل بسیار وحشیانه عمل کرده است. اسرائیل بیش از ۱۸۰۰۰ تن بمب بر سر مردم غزه فروریخته و بیش از ۱۱۰۰۰ نفر را کشته است. یک مقام سازمان ملل در توضیح دلیل استعفای خود نوشت: «غزه کتاب نسل کشی است که همه کشورهای غربی دراین جنایت شریک هستند.»

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته که تا نابودی کامل حماس از پای نخواهد نشست. درحالی که یورش وحشیانه به غزه ادامه دارد، موضوع منابع انرژی غزه نیز یکی از پیچیدگی‌های تجاوز اسرئیل به غزه است.

طبق مطالعات منتشر شده کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، منابع عظیم نفت و گاز در نوار غزه و کرانه باختری وجود دارد. این گزارش می گوید: «درمناطق سرزمین های اشغالی فلسطین ثروت هنگفت منابع نفت و گاز وجود دارد که کشور اشغالگر مانع بهره برداری فلسطینی شده است».

توافق اسلو ۲ که در سال ۱۹۹۵ امضاء شد، حقوق دریایی تا ۲۰ مایلی ساحل را برای فلسطینیها تضمین کرد. بر این اساس مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین در سال ۱۹۹۹ یک قرارداد ۲۵ ساله برای اکتشاف گاز با گروه گاز انگلیس امضاء کردند. در سال ۲۰۰۰ دو چاه بزرگ گاز در سواحل غزه با ذخیره ۱٫۴ تریلیون متر مکعب کشف شد که ۶۰% ذخائر این منابع متعلق به سواحل فلسطینی ها بود. نخست وزیر اسرائیل نیز اجازه آغاز عملیات حفاری چاه اول تحت مسئولیت تشکیلات خودگردان فلسطین را صادرکرد.

بعد از حمله نظامی روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، اروپا منابع جایگزین گاز روسیه را در دستور کار قرار داد و گفت‌وگو برای امضای قراردادی به ارزش ۱٫۴ میلیارد دلار با مشارکت تشکیلات خودگردان فلسطین، حماس، مصر و اسرائیل را آغاز کرد و هدفش این بود که تا مارس ۲۰۲۴ تولید گاز عملیاتی شود. چنین توافقی می‌توانست به نفع همه طرف‎های ذینفع باشد، منتهی عملی نشد و باتوجه به جنگ فعلی غزه، شانسی برای این موضوع حداقل درآینده نزدیک وجود نخواهد داشت.

اما در ۲۹ اکتبر امسال یعنی کمتر از دو هفته بعد از حمله اسرائیل به غزه، نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ۱۲ مجوز اکتشاف به شش کمپانی اروپایی داد تا عملیات اکتشاف گازهای مخازن سواحل باسین دریای مدیترانه را آغاز کنند. ارزش منابع این مخازن حدود ۵۲۴ میلیارد دلار است که بخشی از این منابع در حوزه فلسطینی‌ها در نوار غزه و کرانه باختری است.

علاوه برآن در حاشیه نشست کشورهای گروه ۲۰ در دهلی نو، آمریکا و اروپا و هند و عربستان و امارت در مورد یک کریدور جدید اقتصادی توافق کردند که از هند به خلیج فارس و خاورمیانه و نهایتا به اروپا ختم می‌شود. این پروژه رقیب پروژه جاده ابریشم چین خواهد شد. نتانیاهو گفت: «پروژه اقتصادی کریدور جدید هند به اروپا بزرگترین پروژه همکاری تاریخ ما است و کشور اسرائیل هم دروازه اصلی کریدور هند به اروپا خواهد بود».

باتوجه به این واقعیت ها، موضوع حاکمیت بر غزه برای اسرائیلی ها یک فاکتور مهم است.

اسرائیل بنا دارد که به صادرکنندگان مهم گاز و بعد نفت تبدیل شود. در ۲۰ سال گذشته اسرائیل از یک وارد کننده به یک صادر کننده گاز تبدیل شده است. تجاوز اکتبر ۲۰۲۳ نتانیاهو به غزه در ادامه تجاوز سال ۲۰۱۴ به این منطقه می باشد که در آن سال نیز حداقل ۲۱۰۴ فلسطینی کشته شدند و ۱۴۶۲ نفر آنها شهروندان غزه بودند.

طرح اسرائیل برای اشغال غزه و مهاجرت دادن ۲٫۳ میلیون اهالی غزه به مصر، مرتبط است با طرح های انرژی اسرائیل. وزیر دفاع اسرائیل گفت که «ما غزه را از همه چیز تخلیه می کنیم» و اخیرا نیز طرح محرمانه یک وزیر دیگر اسرائیلی برای انتقال ۲٫۳ میلیون فلسطینی ساکن غزه به صحرای سینای مصر فاش شد. نهایتا اینکه هدف اصلی نتانیاهو نه تنها نابودی حماس و تخلیه غزه از فلسطینی‌ها، بلکه علاوه بر این‌ها دنبال سلطه بر میلیاردها دلار ذخائر گاز غزه نیز است.

https://rasadkhabar.ir/HaTl9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

حمله پلیس آلمان به ۵۴ ساختمان مرتبط با مرکز اسلامی هامبورگ

پ آبان ۲۵ , ۱۴۰۲
رصد خبر | وزارت کشور آلمان در بیانیه‌ای خبر داد که نیروهای پلیس این کشور به ۵۴ ساختمانی که با مرکز اسلامی هامبورگ ارتباط داشتند، حمله کرده‌اند. خبرهای مرتبط:نقشه اسرائیل از تونل‌های حماس در غزه ۲۸ مهر, ۱۴۰۲ ادعاى کوهن: احیای روابط عربستان و ایران می‌تواند به… ۳۰ فروردین, ۱۴۰۲ […]