سفیر سابق آمریکا به اتهام خدمت مخفیانه به کوبا بازداشت شد

۱۳ آذر ۱۴۰۲

رصد خبر | یک دیپلمات سابق آمریکا که به عنوان سفیر ایالات متحده در بولیوی خدمت می‌کرد، در پی تحقیقات ضدجاسوسی طولانی‌مدت اف‌بی‌آی، به «خدمت مخفیانه» به دولت کوبا متهم و دستگیر شد.

آسوشیتدپرس به نقل از دو منبع آگاه که نخواستند نامشان فاش شود، نوشت مانوئل روچا ۷۳ ساله روز جمعه در میامی به دنبال یک شکایت کیفری بازداشت شد. انتظار می‌رود جزئیات بیشتر این پرونده پس از حضور او در دادگاه علنی شود.

به گفته یکی از این منابع آگاه، پرونده‌ای که در وزارت دادگستری آمریکا تشکیل شده مانوئل روچا را متهم می‌کند که برای ارتقای منافع دولت کوبا تلاش کرده است.

قانون فدرال ایالات متحده از افرادی که در داخل آمریکا میانجی سیاسی یک دولت یا نهاد خارجی می‌شوند، می‌خواهد اطلاعاتشان را در وزارت دادگستری این کشور ثبت کنند. در سال‌های اخیر، وزارت دادگستری آمریکا در برخورد با لابی‌های غیرقانونی خارجی رویه سختگیرانه‌تری در پیش گرفته است.

مانوئل روچا در مجموع ۲۵ سال هم در دولت‌های دموکرات و هم جمهوری‌خواه آمریکا دیپلمات بود؛ دوره‌ای که بیشتر آن در زمان جنگ سرد سپری شد.

روچا در کلمبیا به دنیا آمد و در میان طبقه کارگر شهر نیویورک بزرگ شد. او در دانشگاه ییل، هاروارد و جورج تاون تحصیل کرد و در سال ۱۹۸۱ به بخش خدمات خارجی پیوست و از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ دیپلمات ارشد ایالات متحده در آرژانتین بود. او پس از آن، سفیر آمریکا در بولیوی شد.

این دیپلمات سابق آمریکا در دوران سفارتش در بولیوی مستقیما در رقابت‌های ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۲ مداخله کرد. به گزارش آسوشیتدپرس، او هفته‌ها پیش از رای‌گیری هشدار داد که در صورت انتخاب اوا مورالس، پرورش‌دهنده گیاه کوکا و تولیدکننده بزرگ برگ کوکا، ایالات متحده کمک به این کشور فقیر را قطع خواهد کرد. این اظهارات خشم مردم بولیوی را برانگیخت. مورالس سرانجام سه سال بعد انتخاب شد و جانشین روچا را به دلیل تحریک «جنگ داخلی» از این کشور اخراج کرد.

روچا در ایتالیا، هندوراس، مکزیک و جمهوری دومینیکن نیز به‌عنوان کارشناس آمریکای لاتین برای شورای امنیت ملی آمریکا کار کرده است.

https://rasadkhabar.ir/fSebA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

ریشه‌یابی فساد چای؛ کم‌اظهاری و بیش‌اظهاری نتیجه قوانین ارزی و گمرکی است

د آذر ۱۳ , ۱۴۰۲
رصد خبر | در روزهای گذشته فساد در واردات چای و تجهیزات آن، چای را به صدر اخبار کشاند. خبرهای مرتبط:میگل دیاز کانل رئیس جمهور کوبا ماند ۳۱ فروردین, ۱۴۰۲ واشنگتن پس از ۲ سال سفیر به برلین می فرستد ۲۳ دی, ۱۴۰۰ پسر رئیس جمهوری کلمبیا به اتهام پولشویی […]