برنامه‌ریزی عراق برای جابه‌جایی ۱۳ میلیون مسافر در «جاده توسعه»

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳

رصد خبر | وزارت حمل و نقل عراق از برنامه‌ریزی برای جابه‌جایی ۱۳ میلیون مسافر از طریق طرح جاده توسعه خبرداد که در صورت موفقیت می‌تواند درآمدی معادل درآمدهای نفتی این کشور داشته باشد.

اعلام کرد برای جابه‌جایی سالانه ۱۳ میلیون مسافر از طریق «جاده توسعه» برنامه‌ریزی می‌کنیم .

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، یونس خالد العکبی با اعلام این خبر افزود: قرار است خطوط راه آهن در مراحل بعدی به تمام استان‌های عراق کشیده شود و در صورت تحقق این امر، انتظار می‌رود در آمدهای حاصله از طریق جاده توسعه معادل با درآمدهای نفتی باشد.

وی ادامه داد: وزارت حمل و نقل پس از بررسی ۳ پیشنهاد از سوی شرکت طراح این پروژه، مسیر جاده توسعه را بر اساس داده‌های دقیق انتخاب کرد.

مدیر کل شرکت راه آهن عراق عنوان کرد: مسیر این طرح به طول ۱۲۰۰ کیلومتر از بندر فاو شروع می‌شود و بر اساس نقشه عراق از جنوب به شمال بالا می‌رود و از ۱۰ استان می‌گذرد و به استان دهوک و سپس به مرز عراق و ترکیه خواهد رسید، ضمن آنکه مسائل فنی و تعارضات و اختلافات را در مسیری به طول ۱۱۷۰ کیلومتر به پایان رسانده‌ایم و مابقی آن یعنی فقط حدود ۳۰ کیلومتر از شمال ربیعه تا فیش خابور در بالاترین نقطه شمال دهوک باقی مانده است.

الکعبی تاکید کرد: در وزارت حمل و نقل در نظر داریم سالانه ۱۳ میلیون مسافر را از طریق جاده توسعه جابه‌جا کنیم و این تعداد در بین قطارهای سریع السیر توزیع می‌شود که ۴ ساعت در روز را به جابه‌جایی مسافران، ۱۲ ساعت را برای حمل کالا و کانتینر و ۶ ساعت را برای تعمیر و نگهداری روزانه اختصاص خواهیم داد زیرا خط تندرو و نگهداری آن اجباری است و ممکن است زمان‌بندی‌ها بسته به شتاب و ضرورت، ساعات حمل کالا یا خطوط مسافری افزایش یابد.

وی ادامه داد: مسیر ریلی در جاده توسعه فعلی نهایی نیست و در نظر داریم شبکه‌های ریلی متصل به این طرح را به تمامی استان‌ها از جمله اقلیم کردستان گسترش دهیم و این بدان معناست که این جاده تنها به خارج از کشور اختصاص نخواهد یافت و به حمل و نقل داخلی نیز کمک خواهد کرد.

مدیر کل شرکت راه آهن عراق خاطرنشان کرد: دولت در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد پروژه‌های بزرگ در مسیر جاده توسعه شامل ۱۱ شهر صنعتی و همچنین سرمایه‌گذاری‌های دیگر است و این به معنای آن خواهد بود که حمل و نقل جاده‌ای سالانه میلیون‌ها تن خواهد بود و درآمدهای مالی هنگفتی را به همراه خواهد داشت که ممکن است معادل درآمد نفتی باشد.

https://rasadkhabar.ir/Nj6qE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

دو برادر آمریکایی در ۱۲ ثانیه ۲۵ میلیون دلار رمزارز سرقت کردند

پ اردیبهشت ۲۷ , ۱۴۰۳
رصد خبر | دو برادر که در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا تحصیل کرده‌اند، به سرقت ۲۵ میلیون دلار ارز دیجیتال در ۱۲ ثانیه متهم شده‌اند. خبرهای مرتبط:امضای تفاهم‌نامه چهارجانبه درباره «جاده توسعه» در… ۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳ پیشنهاد آبی ایران برای عراق به نتیجه نرسید ۲۷ آبان, ۱۴۰۰ عراق در […]