اسرائیل به دنبال ترور یا بازداشت یحیی السنوار است

۱۵ آذر ۱۴۰۲

رصد خبر | نیروهای اسرائیلی همه مجتمع‌های مسکونی در دو محله جبالیا و شجاعیه را هدف قرار داده و آنها را با خاک یکسان کردند تا راه را برای حرکت خودروهایشان باز کنند

به گزارش خبرگزاری «العالم‌ العربی»، اسرائیل که حمله خود در دو محله شجاعیه و جبالیا در غزه را به تعویق انداخته بود، این روزها این نبردها را از سر گرفته است.

به باور ارتش اسرائیل، قوی‌ترین زرادخانه حماس در این دو محله متمرکز است و به همین دلیل نبرد در آنها با دشواری‌های زیاد همراه خواهد بود.

در حالی که سخنگوی ارتش اسرائیل از کشته‌شدن دو افسر و سه سرباز در این دو منطقه در جریان درگیری با گروه‌های مسلح فلسطینی خبر داد،

شاهدان عینی به خبرگزاری «العالم‌ العربی» گفتند که نیروهای اسرائیلی همه مجتمع‌های مسکونی در این دو محله را هدف قرار داده و آنها را با خاک یکسان کردند تا راه را برای حرکت خودروهایشان باز کنند.

بر اساس آخرین داده‌های اداره مرکزی آمار فلسطین، تنها در جبالیا حدود ۲۰۰ هزار فلسطینی زندگی می‌کنند و جمعیت اردوگاه جبالیا نزدیک به ۵۶ هزار نفر است.

در محله شجاعیه، بزرگترین محله شرق غزه، حدود ۳۵۰۰۰۰ نفر در دو بخش آن، شجاعیه جنوبی (ترکمن‌ها) و شجاعیه شمالی (الجدیده یا محله کردها) در کنار محله‌های الدرج، التفاح و الزیتون بسر می‌برند.

به باور اهالی شجاعیه، این محله که به لحاظ تاریخی به «نگهبان دروازه غزه» معروف است، پس از این که گروه‌های فلسطینی در سال ۲۰۱۴ موفق شدند شائول هارون، سرباز اسرائیلی را در جریان مقابله با یورش زمینی اسرائیل به اسارت بگیرند، انهدام اشجاعیه به اقدامی تلافی‌جویانه و انتقامی برای اسرائیل تبدیل شده است.

گالانت: قدرت حماس را در شجاعیه نابود می‌کنیم

درهمین رابطه یواف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در جریان بازدید از نیروهای خود در حمله به شجاعیه خاطرنشان کرد: «تیپ گولانی، ماموریت تصفیه حساب را انجام می‌دهد و تنها پس از نابودی توانمندی‌های حماس از شجاعیه خارج خواهد شد.»

بر اساس برآورد ارتش اسرائیل، یکسره‌کردن نبرد در جبالیا و شجاعیه تا اواخر ماه جاری زمان خواهد برد.

به باور کارشناسان، اسرائیل تا این لحظه نتوانسته است که تصویر طرف پیروز را از خود در این نبردها بازتاب دهد و به همین دلیل توقف جنگ، با دکترین جنگی کنونی اسرائیل، منافات دارد.

به گفته این محافل چه‌بسا ترور یکی از فرماندهان ارشد حماس، مانند یحیی السنوار، و نه کمتر از او در سلسله مراتب رهبری جنبش، یا حتی دستگیری السنوار یا اعمال کنترل کامل اسرائیل بر کل نوار غزه بتواند تصویر اسرائیل به عنوان طرف پیروز جنگ را بازتاب دهد.

تاکتیک به آب‌بستن تونل

از سوی دیگر «وال استریت ژورنال» به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که اسرائیل، سیستم بزرگی از پمپ‌ها را راه‌اندازی کرده که می‌توان از آنها برای به آب‌بستن تونل‌های مورد استفاده حماس در زیر نوار غزه به هدف تلاش برای بیرون‌راندن عوامل حماس، استفاده کرد.

بر اساس همین گزارش، ارتش اسرائیل اواسط نوامبر، نصب دست‌کم پنج پمپ در حدود یک مایلی شمال اردوگاه الشاطی را تکمیل کرد که می‌تواند با انتقال هزاران متر مکعب آب در ساعت، تونل‌ها را در عرض چند هفته در آب فرو ببرد ولی هنوز روشن نیست که اسرائیل قبل از آزادی همه گروگان‌ها، دست به چنین اقدامی بزند.

تحلیل‌های مطبوعاتی همچنین حاکی از آن است که اسرائیل از هدف اعلام شده خود مبنی بر ایجاد منطقه حائل در نوار غزه دست برنداشته و بنابراین، عملیات نظامی بیشتر ممکن است به ایجاد چنین منطقه‌ای پس از جابجایی جمعیت آن از آن منجر شود، به‌خصوص که رویکرد بین‌المللی در تعامل با این اصطلاحات(منطقه حائل) در حال تغییر است.

اگرچه واشینگتن با کوچ اجباری فلسطینی‌ها مخالف است اما با مهاجرت داوطلبانه آنها مخالفت نخواهد کرد که این امر توسط چند مقام بین‌المللی نیز مورد تاکید قرار گرفت.

https://rasadkhabar.ir/3aV5C

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

اقدام نادر دبیرکل سازمان ملل و خشم اسرائیل

چ آذر ۱۵ , ۱۴۰۲
رصد خبر | آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در اقدامی نادر ، ماده ۹۹ منشور ملل را فعال کرد تا این نهاد را برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه تحت فشار قرار دهد. این اقدام خشم مقام‌های رژیم صهیونیستی را به دنبال داشت. خبرهای مرتبط:تصاویر رهبران حماس در دفتر وزیر […]